Zádušní chrám Nebhepetre Mentuhotep

Mentuhotep Nebhepetre byl panovníkem, který sjednotil Egypt. Vládl v takzvaném Prvním přechodném období a byl zakladatelem 11. dynastie. Ačkoliv už byla vystavěna hrobka na západním pobřeží Nilu, rozhodl se Mentuhotep Nebhepetre postavit úplně nový komplex chrámů. Jako místo vybral oblast Deir el-Bahri. V dnešní době tuto oblast známe spíše jako Chrám královny Hatšepsut, která si zde také nechala vybudovat chrám pro svůj posmrtný život. Její dvorní kancléř a architekt vycházel právě s původních návrhů chrámu Nebhepetre Mentuhotep.

Ačkoliv tento chrám byl znám již v devatenáctém století, pořádné archeologické práce začaly teprve  v roce 1968. Postaral se o to Německý archeologický institut a Polsko – Egyptská mise.

Samotná architektura byla na svou dobu poměrně novinkou. Bylo využito více podlaží, která kombinovala takzvaná saff tomb, což je hrobka vytesávaná do skály, a tradiční konstrukce starých pyramid. Základem jsou jakási tři až čtyři nádvoří, ke kterým vede otevřená cesta, jakási rampa. Ta sloužila k pohodlné přepravě na vozu, taženém koňským spřežením. Rampa navazovala na druhé nádvoří. Na prvním nádvoří měli rampu obepínat stromy. Na druhém bylo velké množství sloupů, kde se nacházely výjevy ze života faraóna. Uprostřed nádvoří se nacházel podstavec ze žulových bloků. Dodnes se přesně neví k čemu vlastně sloužil. Nebo co se na něm vlastně nacházelo. Spekuluje se o pyramidě, anebo kapli. Na západní straně bylo nalezeno šest hrobek vytesaných do skály. Každá z nich byla určena pro jednoho z členů rodiny.

Hrobka Nebhepetre Mentuhotep je umístěná pod nádvořím. Vytesána do skály. Nacházela se zde nepopsaná alabastrová svatyně. V této komoře bylo nalezeno velké množství dřevěných modelů a sošek. Byla záměrně rozbité. Odborníci se dohadují na tom, jestli zde byl vůbec král pochován. Nebyl zde totiž nalezen žádný sarkofág. Za hrobkou je obrovská hala, kde se nalézá 82 sloupů.

Tento chrám je velice komplikovaná budova. Nachází se zde velké množství výjevů ovlivněných vlivem boha Osirise.

Pokud by jste se chtěli podívat na tento chrám, bez speciálního povolení se sem v současné době nedostanete. Nejlepší výhled na tuto oblast budete mít ze zádušního chrámu Hatšepsut.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *