Zádušní chrám Thutmose III

Teprve v roce 1961, když probíhaly archeologické práce byla mezi zádušními chrámy Hatšepsut a Nebhepetre Mentuhotep objeveny pozůstatky malého chrámu, který měl rozměry 40 na 45 metrů. Byl postaven Tuthmosisem III na malé vyvýšené terase.

Samotný chrám byl postaven na konci vlády Tuthmosise III. Odborníci se domnívají, že to bylo kolem 43tího roku jeho vládnutí. Bylo to zhruba v období, kdy byl Tuthmosi III. znám tím, že ničí jména a vyobrazení Hatšepsut. Podle některých archeologů prý tento chrám nebyl nikdy dokončen za jeho života. Dokončil jej až jeho nástrupce Amenhotep II.

Chrám byl věnován bohu Amunovi v jeho obou podobách Amun-Re a Amun-Kamute a poblíž byla postavena i kaple na počest Hathor – bohyně lásky. Podle některých odborníku, měl tento chrám i vlastní kult vyznavačů.

Větší část chrámu je umístěna nad úrovní vyšší terasy Zádušního chrámu Hatšepsut a zbytek je zasazen, tedy spíše vytesán do skály.

Průzkumné práce odhalily některé velice nádherné reliéfy, které je dnes možné vydět v jednom Luxorkých muzeií. Jeden z nich ukazuje Tuthmosis III nosícího korunu atef. Což byla tradiční koruna zasvěcená bohu Osirisovi. Kult, který chrám obýval vydržel až do doby 20té dynastie. Pak byl rozpuštěn. Není přesně znám důvod. Ale spekuluje se, že k tomu došlo z důvodu sesuvu půdy anebo zemětřesení, které poškodilo budovy.

Tento chrám byl o tisíce let později používán jako křesťanský hřbitov.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *