Velká sfinga v Gíze

Velká sfinga v Gíze (ang. Great Sphinx of Giza anebo The Terrifying One, arab. Abū al Hūl ) anebo prostě jen označená jako Sfinga je obrovská socha nacházející se na západním pobřeží řeky Nil v Egyptě. Je to největší socha, jaká kdy byla vytvořena z jednoho bloku vápence – tedy takzvaný monolit.

Na délku má 73,5 metrů, na šířku 6 metrů a na výšku 20,22 metru. Vědci se domnívají, že byla postavená za vlády faraona Rachefa, který vládl v letech 2558 až 2532 před našim letopočtem.

Ačkoliv tato majestátní stavba patří mezi největší poklady, jaké se z dob starého Egypta dochovaly, neznáme její skutečné jméno. Dokonce ani není nikde žádný text, obrázek či hieroglyf o jejím původu či účelu. V pozdějších dobách na ní staří egypťané odkazují jako na Hor-em-akhet neboli Hór (Horus) na obzoru. Hór (angl. Horus)byl bohem nebe. Měl podobu sokola. Samotné označení Sfinga (Sphinx) dali soše až Řekové, kterým socha připomínala bájného tvora, který měl tělo lva, ženskou hlavu a křídla orla. Což je trochu zvláštní, protože podobně jako ostatní egyptské sfingy, nemá socha žádná křídla a hlava je mužská.

Ti nejodvážnější archeologové si dovolí tvrdit, že socha byla postavena někdy kolem roku 2500 před našim letopočtem a pracovalo se na ní společně s Rachefovou pyramidou.

Sfinga je známá tím, že jí chybí nos. Dodnes se vedou spory, jak o něj vlastně přišla. Někdo obviňuje britské vojáky z vandalismu, jiní zase obrazoborectví (ničení ikon vetšinou z náboženských důvodů). Existuje i teorie, že za to může Napoleonův voják, který ustřelil nos kanónem.  Ovšem pozor. Existuje kresba z roku 1737, kdy už Sfinga nemá nos.

Mimochodem o chybějícím nose se běžné mluví, ale věděli jste, že měla původně i bradu? Ta byla přidána v poslední fázi výstavby.

Zajímavostí je, že velmi dlouhou dobu byla socha Sfingy zahrabána až po ramena v písku. Mnoho badatelů a cestovatelů si jí za stovky let nakreslilo. Bouhžel většina z nich si jí tak trochu pro sebe přikrášlila, takže výsledný efekt byl pěkně matoucí.

V současné době patří Sfinga, mezi největší turistické atrakce v Egyptě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *