Mešita El-Mursi Abul Abbas

Mešita El-Mursi Abul Abbas se nachází v Alexandrii v Egyptě. Je věnována svědci, který se jmenoval Abul Abbas al-Mursi. Ten je také v této mešitě i pohřbený. Respektive mešita byla postavena na jeho hrobce.

Její počátek se datuje do roku 1307, od té doby, ale byla mnohokrát přestavěna. Finální podoba jakou má teď získala v roce 1775. Později v roce 1943 došlo ještě k její renovaci. V současné době patří mezi jedny z nejkrásnějších mešit v Egyptě.

Rozkládá se na prostranství 3000 čtverečních metrů. Venkovní zdi sahají do výše 23 metrů. Strop je vysoký 17 metrů. Minaret dosahuje až 73 metrů.

Abu al-Abbas al-Mursi se narodil ve Španělsku roku 1219 v poměrně bohaté rodině. Se vzrůstajícím vlivem křesťanství se jeho rodina přestěhovala do Tuniska v roce 1242. On sám zamířil do Alexandrie, která byla velice známou oblastí pro muslimské učence. Abu al-Abbas al-Mursi  žil v Alexandrii 43 let, kde i nadále studoval a i vyučoval náboženství až do své smrti 1286. Byl pohřben v malé budově poblíž východního přístavu.

V roce 1307 navštívil hrobku jeden z nejbohatších obchodníků v Alexandrii El Sheikh Zein El Din Ibn El Qattan. Zafinancoval vybudování malé mešity. Hrobka Abu al-Abbas se stala oblíbeným místem poutníků, kteří cestovali z Káhiry a Maroka do Mekky. Stávala se tak sále významnější během mnoha staletí. V roce 1775 Algerian Sheikh Abu el Hassan El Maghreby zde nechal vybudovat daleko větší mešitu. Ta byla v roce 1863 přestavěna. Od tohoto roku se zde také začal slavit svátek na počest narození Abu al-Abbas al-Mursi. Další významnou změnu přinesl rok 1943. Kdy král Farouq I., který postavil Midan el Masaged nechal mešitu El-Mursi Abul Abbas obnovit a přidal jí na kráse.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *