Alhambra

Alhambra je palác ve Španělsku. Konkrétně leží v provincii Granada, na pokraji stejnojmenného města. Je součástí Calat Alhambra, což je komplex pevností a paláců. V překladu to znamená červené pevnosti. A Alhambra je ta červená. Za název nejspíše vděčí své červené barvě. Tu mu poskytují červeně zbarvené cihly, které obepínají vnější zeď. Ovšem objevují se i jiné názory o vzniku jména.

Celý komplex je postaven na velké plošině o rozměrech bezmála 142 tisíc metrů čtverečních. Kolem jsou velké hradby a na nich celkem 13 věží. Vše je zasazeno do nádherné krajiny, která celý dojem umocňuje.

Tato stavba si vysloužila velký obdiv lidí celého světa. Dokonce byla vážným kandidátem na jeden z novodobých divů světa. Dostala se mezi dvacet nejlepších.

Palác Alhambra’s Moorish postavil poslední z muslimských emírů ve Španělsku. Uplynulo mnoho staletí, než získal palác dnešní vzhled. Podepsalo se na něm mnoho let a různých vládců. I tak ale patří mezi nejrozsáhlejší a nejzachovanější maurského uměleckého stylu. Koncem 15tého století byl komplex dobyt Španěly.

Královský komplex

královský komplex se skládá ze tří částí. Mexuar, Serallo, a Harém. Mexuar byla část sloužící hlavně k administrativě. Stopy a podlahu zdobí tmavé dřevo. V kontrastu se světlou stěnou vzniká velice zvláštní dojem majestátnosti. Serallo byla postavena za vlády Yusufa I. v 14. století. Obsahuje velice pestrobarevné interiéry. Harém byl obývacím místem pro všechny ženy a milenky mocných Arabských monarchů. Tato část obsahovala koupelny, kde byla teplá i studená voda. Proudilo sem denní světlo.

Další zajímavé části

Jedna z částí, která mě opravdu zaujala byla Patio de la Alberca. Jedná se o velkou nádrž, spíše bazén. Voda z něj pomáhala ochlazovat celý komplex a zároveň sloužila i jako symbol moci. Voda byla vždy nedostatková, takže udržovat takto plný byla známka bohatství.

Salón de los Embajadores – Hala ambasadorů byla velká místnost, kde sultán přijímal audience.

Zajímavosti

Alhambra se objevuje v mnoha literárních dílech. Washington Irving americký spisovatel napsal knížku Pohádky z Alhambry, která je asi nejznámější. Ovšem najdeme i další díla jako například Alchymista od Paula Coelha, Maurův poslední vzdech od Salmana Rushdie.

V roce 1986 byl také po ní pojmenován asteroid 1986 UZ.

Příspěvek byl publikován v rubrice Španělsko se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *