Abu Mena

Abu Mena anebo také Abu Mina bylo město – komplex chrámových staveb staveb, které bylo zároveň centrem křesťanských poutníků v období pozdního starověku. Leží zhruba 45 kilometrů na jihozápad od Alexadrie. Jeho pozůstatky byly prohlášeny za kulturní dědictví UNSECO v roce 1979. Vlivem zemědělské činnosti v této oblasti došlo k zvýšení podzemní hladiny vody a zbytky některých budov se sesunuly. V roce 2001 tak byla oblast Abu Mena dána na seznam Seznam světového dědictví v ohrožení, což přinutilo místní autority jednat.

Svatý Menas z Alexandrie byl mučedníkem s přelomu 3tího a 4tého století našeho letopočtu. Jeho tělo bylo odneseno na hřbetu velblouda z Alexandrie. Tělo mělo být odneseno do Marjutu, ale v jeden okamžik se velbloud zastavil a nechtěl pokračovat dál. Toto bylo považováno za boží vůli a tělo bylo na tomto místě pohřbeno.

Jednoho dne se tímto místem procházel pasáček ovcí. Jeho ovce trpěli svrabem. Jedna z nich utekla k nedalekému pramenu a vyválela se v bahně. Okamžitě byla uzdravena. Pasáček to s úžasem sledoval. Poté pochopil, že když smíchá prach a vodu s pramene může tím uzdravit i ostatní ovce. Pokaždé to fungovalo. Zvěsti o zázraku se rychle šířili. Konstantin I. Veliký za pasáčkem poslal jeho nemocnou dceru. Ta se také uzdravila. Nechal pak na místě postavit kostel. Zázrak a uzdravení zde pak hledali i další křesťanští poutníci. Prodávaly se zde takzvané Menasovi flaštičky, které obsahovali svěcenou vodu. Za vlády Flaviuse Arcadiuse místní arcibiskup požádal o rozšíření místního kostela, protože už nestačil na příval poutníků. Následně došlo k výstavbě dalších velkých křesťanských budov. V sedmém století byla Abu mena zničena muslimskými dobyvateli.

Archeologické práce zde začali v letech 1905 až 1907. Bylo zde objeven například relikviář. Na rozsáhlejší archeologické průzkumy došlo až v roce 1998, kdy byly do detailu zmapované jednotlivé pozůstatky budov a to včetně místností a chodem pod povrchem.

Jak šel čas toto poutní místo mezi křesťanskými poutníky nabíralo na popularitě. Nedaleko odsud se nachází velký křesťanský komplex. Kam směřují tisíce lidí.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *