Serapeum v Sakkára

Serapeum v Sakkára je chrám, kde jsou pohřbeni posvátní býci Apise. Býk byl během posvátného obřadu obětován. Starověcí egypťané věřili, že po smrti se však stane nesmrtelným jako Osiris Apis (Osirisův býk).

Býk patřil mezi jedno z nejposvátnějších zvířat v starověkém Egyptě a podle toho se s ním i zacházelo.

V třináctém století před našim letopočtem nechal Khaemweset syn Ramessese II vybudovat do hory tunel. Ve zdech tunelu bylo vytvořeno 24 místnosti. Do každé byl umístěný až 70 tunový žulový sarkofág. Na každého býka připadal jeden. Podle dostupných informací také byly všechny sarkofágy zaplombované, tedy dá se předpokládat, že v nich byl někdy býk uložen. Bohužel někdo je všechny vyraboval.

Chrám byl objeven v roce 1850 archeologem Augustem Mariettem. Tomu se podařilo najít jednu sfingu, která byla takřka úplně zasypána pískem. Když jí odkryl našel cestu, kterou následoval. Dorazil až ke vchodu do hrobky. Dovnitř se dostal za použití výbušnin. Ačkoliv některé části hrobky už dříve někdo vyraboval, díky nálezu Augusta Marrietta bylo získáno velké množství sošek a cenných předmětů, které jsou nyní v muzeích po celém světě.

Celá oblast není dodnes důkladně prozkoumána, protože některé části jsou na průzkum životu nebezpečné. Odborníci se domnívají, že se zde nachází ještě další hrobky, kde by mohli být další posvátní býci uloženi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *