Džoserova pyramida

Džoserova pyramida (angl. Pyramid of Djoser, egy. kbhw-ntrw) je vůbec první pyramidou postavenou v Egyptě. Byla určena pro krále Džosera (Djoser) (2667 – 2648 před našim letopočtem) a postavil jí Imhotep známí též jako doktor, architekt, nejvyšší kněz, písař a vezír krále Džosera. Pyramida měla na výšku původně 62 metrů. A půdorys 109 x 125 metrů. Tento druh pyramidy je nazýván jako stupňovitá pyramida anebo také proto pyramida.

Základem byla takzvaná mastaba. Jednalo se o jednoduchou nadzemní stavbu, která podzemí ukrývala hrobku. V právě jedné takové už byl prý pochován Džoserův předchůdce Sanacht. Imotep se rozhodl, že na této mastabě postaví další stupeň. Něco jako patro.

Žula na stavbu se dovážela z 800 kilometrů vzdáleného lomu a vápencové kvádry se převáželi po Nilu. Jakmile byly postavené dva stupně bylo potřeba více jak 200 tisíc tun vápence na dostavění kompletně celé pyramidy.

Pod samotnou pyramidou je velké množství chodeb. Odhaduje se, že to může být až šest kilometrů. Vedou k pohřebním komnatám pro královské členy rodiny a krále samotného. Vstup byl na severní straně pyramidy. Vnitřek chodeb je z vápence, na kterém jsou umístěné dekorační panely, které obsahují reliéfy vyobrazující krále. Celkově je zde dostatek místa a příslušenství, které by se dalo srovnat s královým palácem.

Samotná králova pohřební komora je postavena ze čtyřech velice dobře opracovaných kusů žuly. Její vstup byl zapečetěn 3,5 tunovým blokem žuly. Archeologové nepředpokládají, že by jí někdy někdo vyraboval.

Kolem komplexu staveb, jejíž součástí byla i pyramida se původně nacházela 10,5 metrů vysoká zeď. Zeď byla přerušována 14 zdmi. Ovšem jen jedny byly určeny pro živé. Ostatní byly neprůchodné. Král je měl použít jako portál pro přechod do posmrtného života.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *