Pompeyův sloup

Pompeyův sloup (ang. Pompey’s Pillar či Pompey’s column) je oslavným pomníkem Římského vítězství. Nachází se v Alexandrii a byl největším sloupem tohoto druhu mimo území Říma.

Pompeyův sloup je monolitická stavba, tedy vytvořená z jednoho kusu kamene. Na výšku měří 20,46 metru (s podstavcem 26,85 metru) a má průměr 2,71 metru. Je vyroben z asuánské žuly. Vědci odhadují jeho hmotnost na úctyhodných 285 tun.

Ačkoliv je pojmenován po Pompeyovi, který žil v letech 106 až 48 před našim letopočtem, byl vytvořen až v roce 297 našeho letopočtu jako připomínka vítězství římského imperátora Diocletianuse nad povstáním v Alexandrii. Ten obléhal města po 8 měsíců, když se mu jej podařilo konečně dobýt, rozhodl se uchlácholit lid Alexandrie jídlem a zrušením daní ve zlých dobách. Ti mu na oplátku vyrobili tento sloup, který nese nápis: „Jen a pouze pro imperátora, opatrovníka Alexandrie Diocletianuse neporazitelného. Uchvatitele, prefekta Egyptského byl vztyčen tento monument.“

A odkud se tedy vzalo pojmenování Pompeyův sloup? Středověcí křižáci věřili, že na vrcholu sloupu je ukryt popel anebo ostatky římského generála Gnaeus Pompeius Magnus. Ten byl velice známí a římští historikové jej oslavovali jako velkého hrdinu, který byl nakonec zavražděn.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *