Komplex Montaza

Komplex Montaza (angl. The Montaza Complex) se nachází v západní části Alexandrie na severním pobřeží Egypta.

Celý komplex je opravdu velký. Nachází se zde až 5 samostatných pláží a dají se zde provádět snad všechny možné aktivity spojené s koupáním u moře.

Ovšem turistický ruch teď nechme stranou a pojďme se podívat do historie.

V roce 1892 Abbas Helmy II., poslední chediv (titul srovnatelný s místokrálem) Egypta a Sudánu měl v oblibě jezdění na koních a oslech na pobřeží v sousedství nynější Alexandrie. Jednoho večera nařídil svým mužům, aby připravili 80 oslů na jeho cestu do Alexandrie. Doprovázelo jej také 48 muzikantů. Když doputovali k Sidi Bisher uslyšela hudbu skupina Beduínů. Když pak zjistili, že ve výpravě je i chediv přišli jej přivítat a ukázali mu okolí.

Chedivovi se tato oblast líbila. Byl z ní doslova unesený. Ještě jednou se sem vrátil a na jednom menším ostrůvku jej atmosféra tohoto místa natolik okouzlila, že se rozhodl zde zbudovat své letní sídlo. Nakupoval další půdu i celé rezidence v okolí včetně půdy.

Po jeho smrti sídlo opečovávala nadále královská rodina a to až do vlády posledního egyptského krále Farouka I. Po revoluci v roce 1952 sídlo získala vláda, která jej otevřela pro veřejnost a jednu z částí Salamlek Palace přemenila na muzeum.

Zahrady Montazah  je rozsáhlé území o šířce až 3000 metrů, kde se nachází velké množství stromů a květin. Některé z nich jsou velice vzácné jak věkem tak i výskytem.

Helnan Palestine Hotel je jediným hotelem, který je vybudován přímo uprostřed celého komplexu. Byl vybudován na rozkaz egyptského prezidenta Gamal Abdel Nasser, aby se zde mohl konat první Arabský Sumit. Zúčastnili se jej prezidenti, králové, královny a významné osobnosti arabského světa. Po sumitu slouží hotel i nadále jako ubytování pro prominentní hosty. Součástí hotelu je i vyhlášená restaurace „Estacoza Restaurant“, který je umístěná přímo na moři.

Salamlek Palace a Hotel je další součástí Komplexu Montaza. Jedná se o velice luxusní ubytování, které odpovídá vysokým standardům králů a královen z celého světa. Původně sloužil Abbasovi Helmy II. jako ubytování, když byl na lovu. Za vlády krále Faruka byl tento palác jeho pracovnou a konferenčním místem. Za první světové války sloužil palác jako vojenská nemocnice pro britské vojáky.

Haramlek Palace  byl postaven králem Ahmedem Foaudem v roce 1925, který si jej objednal u italského architekta jako místo pro svůj letní odpočinek. Palác v sobě skrývá mnoho architektonických stylů. Ovšem dominuje zde ten byzantský. Nachází se zde velké množství francouzských starožitností.

Komplex Montaza je oblíbeným místem nejen pro turisty, ale i místní lidé sem velice rádi chodí odpočívat. Nejedná se o klasické turistické letovisko.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *