Chichen Itza

Chichen Itza se nachází v Mexiku. Konkrétně na poloostrově Yucatán. Jedná se o zříceninu velice starého mayského města. Odhaduje se, že bylo postaveno před více jak třemi tisíci lety.  Samotný název Chichen Itza má původ v mayštině. Znamená Chi’ch’èen Ìitsha‘, což by mělo znamenat ústa studny Itza. Je to tak trochu překladatelský oříšek, protože Itza jsou vlastně etnikum.

Chichen Itza bylo jedno z největší měst, jaké když Mayové dokázali vybudovat. Je opředeno spoustou zajímavých mýtů a legend. Dodnes přitahuje pozornost. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších památek v Mexiku. Ročně jí navštíví více jak milion turistů. Celé území je od roku 2010 majetkem státu pod správnou mexického Instituto Nacional de Antropología e Historia (Národní institut antropologie a historie).

Ačkoliv byly základy města položený před více jak tři a půl tisíci lety, teprve kolem roku 750 našeho letopočtu se začalo město nějak výrazněji formovat. Po roce 900 našeho letopočtu začalo získávat na vlivu a stalo se hlavním městem v regionu. Což znamenalo vliv nad středem a severním pobřeží Yucatánu.

Podle mayských kronik v 13tém století město dobyl Hunac Ceel, vládce Mayapan. Není přesně známo co následovalo později. V každém případě došlo k úpadku tohoto velkolepého města.

V roce 1526 španělský dobyvatel Francisco de Montejo požádal svého krále o povolení dobýt oblast Yucatánu. 1527 se mu to však úplně nepovedlo a musel se spokojit s malou oblastí, kde si postavil pevnost. Zkusil to znovu v roce 1531, když dorazily posily ze Španělska. Sám se vydal na západ a svého syna Francisco Montejo The Younger (Francisco Montejo Ten Mladší) poslal na sever. O rok později už ovládl celou oblast a Chichen Itza se stalo hlavním městem. Jeho syn město skutečně obsadil a přejmenoval na Ciudad Real. Ze začátku se nesetkal s žádným velkým odporem. Rozestavil v okolí stráže. Mayové ale začali být postupně vůči dobyvatelům nevraživý. Dokonce se je rozhodli obléhat. Odřízli jim cestu od pobřeží. Španělé se opevnili ve městě. Uplynulo několik měsíců, ale posily nedorazily. Montejo the Younger zkusil vyrazit do protiútoku, ale přišel o 150 svých můžu a musel se stáhnout. Nakonec město pod rouškou tmy v roce 1534 opustil. O rok později se museli z celé oblasti stáhnout všichni Španělé.

Montejo se ale rozhodl do oblasti vrátit. Naverboval Maye z okolních měst Campeche a Champoton. Společně vybudovali Španělsko – Mayskou armádu a celou oblast v roce 1588 dobyli ve jménu španělské koruny.

V moderních dějinách lákalo město zvláště americké archeology a také různé zloděje. Postupem času, ale vláda zavedla trvá opatření, aby nebylo toto kulturní dědictví ničeno.

V ruinách starodávného města se nachází velké množství památek a monumentů. Je nejnavštěvovanějším archeologickým nalezištěm v Mexiku. Turisté se o tuto památku zajímají více jak sto let. Můžou za to i literární díla, ve kterých figuruje. Asi nejznámější je od spisovatele Johna Lloyda Stephense – Incidents of Travel in Yucatan.

Asi nikoho nepřekvapí, že tato památka byla zapsána mezi Světové dědictví UNSECO.

Příspěvek byl publikován v rubrice Mexiko se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *