Citadela Qaitbay


Citadela Qaitbay anebo též Pevnost Qaitbay byla považována za jednou z nejdůležitějších obranných budov nejen v Egyptě, ale v celém středomoří. Sehrála významnou roli v patnáctém století, kdy byla vybrána jako součást obraného systému Alexandrie.

Jednou z nejzajímavějších věcí ohledně Citadely Qaitbay je její umístění. Stojí totiž na místě legendárního Alexandrijského majáku, který je jedním ze sedmi starověkých divů světa.

Kolem roku 1480 toto místo Al-Ashraf Qaitbay vybral jako součást pobřežní obrany proti Turkům, kteří ohrožovali Egypt. Postavil zde hrad uprostřed kterého byla mešita. Toto místo se stalo důležitou součástí Alexandrie až do roku 1883, kdy bylo poničeno Brity. Na Citedelu Qaitbay se poté pozapomnělo. Ovšem v 20tém století se začalo pracovat na restaurování této výjimečné stavby.

Samotné základy stavby se datují do roku 880, kdy na místě zničeného Alexandrijského majáku byla postavena budova, která nahrazovala jeho funkci. V 11. století zasáhlo stavbu zemětřesení a zůstala v podstatě jen strážní věž a malá mešita. Další zemětřesení o mnoho ničivější přišlo v 14. století. Ze stavby prakticky nic nezbylo.

Výstavba Citadely Qaitbay trvala dva roky. Sultan Qaitbay si stavbu oblíbil. Věnoval jí další muže na obranu Alexandrie a také kvalitní drahé zbraně.

Další vládci si uvědomovali strategický význam pevnosti a dobře se o ní starali. Stavba byla také využívána k trénování vojáků.

V dobách ohrožení Otomanskými Turky vydal vladař nařízení, že nikdo nesmí z pevnosti vynést jakékoliv zbraně. Kdo by to porušil, přišel by o život.

Poté co Otomanští Turci dobyli Egypt, tak i oni se o stavbu dobře starali. Využívali jí jako přístřešek. Měli v ní stálou posádku, výstroj i výzbroj.

V roce 1798 padla do rukou Francouzů. Hlavním důvodem byla slabá osádka pevnosti a lepší zbraně v rukou Francouzů. Ti zde našli cenné předměty z dob křižáckých výprav.

Když se Mohammed Ali stal v roce 1805 králem Egypta, nechal citadelu opravit a vyzbrojit nejnovějšími zbraněmi jaké v té době byly vůbec k dostání. Toto období navrátilo pevnosti její zašlou slávu.

V roce 1882 zaútočila na město Britská flotila, která kanóny poničila celé město. Citadela Qaitbay dopadla velice špatně. Zdi byly popraskané. Západní fasáda byla v podstatě zničena.Mohutné praskliny se podepsaly na statice obranných zdí.

Až do roku 1904 se o pevnost nikdo více méně nezajímal. Poté ministerstvo obrany nechalo opravit vrchní patra. Král Farouk se rozhodl, že se budova stane jeho odpočinkovým sídlem. Díky tomu se rozjely rozsáhlé renovace.

V roce 1952 se Egyptské námořnictvo rozhodlo budovu proměnit v námořní muzeum.

Další rekonstrukce se stavba dočkala v roce 1984.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *