Kom el Shoqafa

Kom el Shoqafa, známé též jako Katakomby Kom el Shoqafa leží v okrsku Karmouz  ve východní části města Alexandrie. Jedná se o podzemní pohřebiště, jehož počátky se datují do 1. století našeho letopočtu. Bylo využívání přibližně do 4. století našeho letopočtu, pak upadlo do zapomnění. Tyto katakomby se řadí mezi sedm středověkých divů světa.

Možná by se už nikdy ani neobjevilo nebýt náhodného objevení, za které může neposedný oslík. Ten se s plně naloženou károu umanul vyjít z cesty v momentě, kdy jej majitel nesledoval. Kára s těžkým nákladem se propadla do jámy. V roce 1900 tak byly objevené katakomby Kom el Shoqafa.

Struktura a některé části katakomb jsou podobné křesťanským katakombám v Římě. Archeologové se domnívají, že původně se jednalo o hrobku, která měla posloužit osobním účelům rodiny. Později však byla rozšířena a to na 3 patra, kde se nachází schodiště, rotunda, sál s lavicemi, vestibul a různé předsíně. Vše je vytesáno do kamene.

S klesající hladinou podzemních vod, bylo pro návštěvníky otevřené i druhé podzemní patro. To nejnižší je však stále pro turisty nepřístupné.

Schodiště o 99 schodech vede do vestibulu se dvěma výklenky na obou stranách. Z něj je pak možné se dostat do velké místnosti kulatým půdorysem, která nazývá rotunda. V středu této obrovské místnosti byla vytesána šachta, který vede do druhého podlaží. Vstup je obložen malou zídkou hrazení, na které je kopule jíž drží šest pilířů. Mezi jednotlivými pilíři jsou sochy lidských hlava. Nejsou tu však úplně všechny. Část z nich byla po objevení přesunuta do  muzea v Alexandrii. Nalevo od rotundy se nachází vestibul, kterým se dá dostat do místnosti doslova vtesané do kamene. Její strop podpírají čtyři sloupy. Nachází se zde tři kamenné lavice, které tvoří písmeno U. Tato místnost se nazývá Triclinium. Historici se domnívají, že se jednalo o jakousi návštěvní místnost, kde mohli návštěvníci něco povečeřet. Ovšem nejsou zajedno.

Než vstoupíte do hlavní místnosti jsou zde dvě velké chodby. Jedna na západě a druhá na východě. Každá vede k velkému množství Loculi, což je schránka pro mrtvé, která je většinou vytesána do kamene. Tělo je zabaleno a vloženo do této schránky (bez rakve). Následně je loculi zapečetěno.

Když sestoupíte po schodišti šachtou z rotundy dostanete se do malé haly. Nachází se zde sochy muže a ženy, kteří jsou vytesány v egyptském stylu. Na fasádě je také sluneční disk s křídly, bůh Horus a Uraeanus.

Fasáda hlavní pohřební místnosti je vyzdobena v řeckém stylu. Najdeme zde například štít bohyně Athény, na kterém je hlava Medúzy. Tento symbol měl ochránit hrobku, před nechtěnými návštěvníky. Medúza totiž dokázala svým pohledem proměnit člověka v kámen.

V samotné pohřební místnosti jsou 3 velké výklenky. Každý má v sobě sarkofág. Místnost je podepřeně čtyřmi čtvercovými sloupy, jejichž hlavice je do tvaru papyrusu.  Samotné sarkofágy, včetně jejich vík jsou jak už to bývá zvykem vytvořeny z jednoho kusu kamene. Těla zesnulých byla uložena do samotného sarkofágu skrz díru na zadní straně. Ta pak byla uzavřena kameny. Sarkofágy jsou ozdobeny květinami, hlavou medúzy, bohem Dionýsem a dalšími mýtickými výjevy či ozdobami. Na stěně je vidět vyobrazení ležící mumie na smrtelné posteli. Vedle ní je bůh smrti Anubis držící nádobu s posmrtným balzámem. Druhou rukou se dotýká mrtvého. Zajímavé je, že Anubis má na sobě tradiční římské oblečení. Na jeho hlavě je sluneční disk s kobrou na každé straně.

Podobné vyobrazení najdeme i v dalších místnostech s hrobkami.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *