Nová Alexandrijská knihovna

Nová Alexandrijská knihovna (angl. Library of Alexandria anebo Bibliotheca Alexandrina) je významnou knihovnou a kulturním centrem postavenou v Alexandrii na počest zničené legendární Alexandrijské knihovny, která byla jedním z nejvýznamnějších míst starého světa.

Nápad na znovuoživení legendy se objevil někdy kolem roku 1974 od zástupců Alexandrijské univerzity. Myšlenka byla jednoduchá. Postavit novou knihovnu na místě, kde stávala původní. Ze začátku vzbudil projekt rozporuplné reakce, ale poměrně rychle se začala myšlenka zamlouvat lidem nejen v odborných kruzích. Nápad si získal oporu i u tehdejšího egyptského prezidenta Hosniho Mubaraka. Samotný koncept nakonec schválila i nadnárodní organizace UNSECO, která se rovnou v projektu i angažovala.

V roce 1988 vyhlásilo UNESCO soutěž o architektonickou podobu nové knihovny. Na design byly kladeny vysoké nároky. Ostatně šlo o budoucnost jedné z nejslavnějších staveb v dějinách lidstva, která byla symbolem centra poznání, myšlení a kultury. Soutěž nakonec vyhrála prakticky neznámí společnost Snøhetta z Norska, jejíž návrh porazil více jak 1400 konkurentů.

V roce 1990 byla uspořádána konference a projekt dostal zelenou. Rozpočet byl 65 milionů amerických dolarů. Většina finanční pocházela z Arabských zemí. Samotná výstavba začala v roce 1995. I přes to, že cena projektu se nakonec vyšplhala na 220 milionů dolarů, byla nová Alexandrijská Knihovna 16. října 2002 slavnostně otevřena.

Nová Alexrandijská Knihovna je trilingualní, tedy obsahuje knihy ve třech jazycích – Anglicky, Francouzky a Arabsky. V roce 2010 dostala od Francouzské národní knihovny 500 tisíc knih jako dar. Stala se tak 6tou největší frankofonní knihovnou na světě. Zároveň je největší knihovnou v Arabském světě v počtu francouzských knih.

Do knihovny ale přispěly a přispívají prakticky všechny knihovny na světě.

Knihovna má dostatek poliček na 8 milionů knih. Místnost pro čtení knih zabírá 70 tisíc metrů čtverečních v celkem 11 poschodích. Součástí knihovny je konferenční sál, specializovaná knihovna pro mapy, multimediální knihovna, čtyři muzea, čtyři umělecké galerie pro dočasné výstavy, 15 stálých expozic, planetárium, specializovanou laboratoř na opravu rukopisů a knihovnu pro slepé (Taha Husseinova knihovna pro slepé a zrakově postižené).

Mimochodem nová Alexandrijská knihovna jako jediná uchovává externí kopii projektu Internet Archive, což je archiv vývoje prakticky všech významných internetových stránek od roku 1996, 20 milionů knížek od 6 milionů autorů v digitální podobě, přes 100K digitálních souborů NASA a přes 100K bezeztrátových záznamů koncertů a spousta dalšího materiálu zapojeného do projektu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *