Ismá’ílíja

Ismá’ílíja (anglicky též Ismaïlia) je město na severovýchodě Egypta. Leží v blízkosti Suezkého průplavu na jezeře Timsáh. Ismá’ílíja má také přezdívku Město krásy a okouzlení. Nachází se zde velké množství zahrad a dochované koloniální stavby z dob jeho založení v roce 1863, kdy probíhala výstavka Suezkého průplavu.

Ismá’ílíja je oblíbeným cílem zahraničních turistů. Ostatně leží zhruba jen hodinu a půl cesty autem z Káhiry. Zvláště oblíbený je čtyřhvězdičkový hotel Mercure Fordan Island, který je situován hned u jezera Timsáh. Zde mohou návštěvníci trávit čas plážovými a vodními aktivitami. Často sem jezdí turisté na víkendy. Nedaleko od přívozu na Sinajský poloostrov je oblíbená vyhlídková plošina, odkud lidé sledují konvoje lidí plující z Rudého moře do Středozemního moře.

Uprostřed města se nachází archeologické muzeum s více jak 4000 exponáty. Některé pochází z dob starověkého Egypta. Najdeme zde ale i předměty Řeků a Římanů z dob jejich působení v této oblasti. Mezi největší lákadla určitě patří informace o výstavbě starověkého předchůdce Suezkého průplavu – kanálu, který začal budovat faraón Nekó II. kolem roku 600 před našim letopočtem a dostavěl jej perský král Dareios I. o sto let později. Dalším vzácným exponátem je nádherná mozaika z 4tého století, na které se nachází ilustrace klasických hrdinů řecké mytologie.

Mimochodem v Ismá’ílíja je třetí nejúspěšnější Egyptský fotbalový klub Ismaily SC. Třikrát se mu podařilo vyhrát egyptskou ligu, dvakrát egyptský pohár a jednou byl dokonce mistrem afrického šampionátu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *