Port Said

Port Said (arabsky Būr Sa’īd) je druhým největším přístavem v Egyptě. Leží na severozápadě země. Město bylo založeno při stavbě Suezského Průplavu v roce 1859. Název poprvé zazněl v roce 1855, kdy jej navrhla komise pro stavbu Suezského průplavu složená z 13 odborníků z celého světa. Je složením dvou slov Port (anglicky přístav) a Said (část jména Muhammad Sa’id Pasha, který v té době vládl v Egyptě a povolil výstavbu).

Výstavba města začala 25. dubna 1859, kdy Ferdinand de Lesseps symbolicky zahájil stavbu průplavu. Ovšem postavit město na tomto místě nebylo nic jednoduchého. Nenacházely se zde žádné důležité suroviny ani nástroje pro stavbu. Vše muselo být přivezeno – dřevo, kamení, zásoby, stroje, nářadí, provizorní přístřešky, jídlo a dokonce zde nebyla žádná voda. Musely se postavit obrovské nádrže na vodu, než byl postaven provizorní kanál na sladkou vodu. Pak se objevil problém s nedostatkem kvalitního kamene. První budovy tak musely být opravdu provizorní a z velké části se používalo dřevo. Na výstavbu mola byla použita technika „beton Coignet“ (vynálezcem byl Francois Coignet). Kusy neupraveného betonu byly postupně vkládány do vody a vytvořily tak základ pro molo. Několik původních staveb se stále dochovalo ve městě. V roce 1859 byl počet ubytovaných lidí dřevěných stavbách 150 (dalo by se říct obyvatel). O rok později už se počet obyvatel přehoupl přes 2000. Koncem roku 1869 už zde bydlelo 10 tisíc lidí. Město bylo rozděleno na arabskou a evropskou část.

Port Said v roce 1880

K rapidnímu růstu došlo v roce 1902, kdy se začalo obchodovat s bavlnou z Mararie  a 1904, kdy byla dokončena železnice do Káhiry. Město se stalo důležité z komerčního hlediska a vzrostl i jeho společenský význam. V této době také vrostlo množství řecké komunity. V roce 1920 už ve městě bydlelo přes 100 tisíc lidí. Stalo se významným centrem mezinárodního obchodu. Ve městě žilo hodně lidé různých národností a náboženského vyznání společně s velkou egyptskou komunitou. Mluvilo se zde mnoha jazyky a většina komunit zde má dodnes své čtvrtě a zastoupení. V roce 1976 se Port Side stal bezcelní zónou, což z něj udělalo velice důležité obchodní místo na světě. Momentálně v něm žije přes 600 tisíc lidí.

Jako zóna volného obchodu sem jezdí nejen Egypťané pravidelně nakupovat. Ulice města jsou v podstatě jedna velká tržnice. Obchoduje se tu opravdu ve velkém.

Ve městě se nachází letiště, které bylo v roce 2011 modernizováno, aby odpovídalo standardům pro mezinárodní lety.

Najdeme zde tři muzea Port Said National Museum (národní muzeum), které se nachází na Palestine street. Ve své sbírce má přes 9000 exponátů, které se vážou k historii Egypta a samotného Port Said. Druhé muzeum je Port Said Military Museum (vojenské muzeum), které bylo otevřeno v roce 1964. Nachází se na 23. July street. Je věnováno egyptskému odporu v Port Said během Suezské krize v roce 1956 a válkám v letech 1967 a 1973. Třetím je Museum of Modern Art in Egypt (muzeum moderního umění). To bylo otevřeno v roce 1995 a nachází se zde kolekce maleb, kreseb, grafik a keramik od egyptských umělců.

Krom nákupů v bezcelní zóně a prohlídek muzea si mohou turisté vychutnat různé soukromé či veřejné pláže, různé pomníky či starověké obelisky. Nachází se zde navíc kultura doslova ze všech koutů světa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *