Egyptské muzeum v Káhiře

Egyptské muzeum v Káhiře, také známé jen jako Egyptské muzeum je jedním z největších muzeí na světě co do počtu představených exponátů. Celkem si zde můžete prohlédnout přes 120 tisíc vystavených předmětů z různých etap vývoje egyptské civilizace. Nachází ve středu města na náměstí Majdán at-Tahrín. Muzeum má celkem dvě patra.Každoročně jej navštíví kolem dvou milionů návštěvníků.

Egyptská vláda rozhodla o vybudování muzea už v roce 1835 poblíž Ezbekeyahský zahrad. Brzo ale nestačilo kapacitou a roku 1858 se stěhovalo do Boulaq. Zde se měla postavit úplně nová stavba na břehu Nilu, kterou navrhl francouzský architekt. Ta byla roku 1878 dokončena. Bohužel přišla povodeň a budova byla nenávratně poškozena. Exponáty se tak přesunuly do Gízy. Naposledy se stěhovaly v roce 1902 do stávajícího muzea. na náměstí Majdán at-Tahrín.

Cena vstupenek do Egyptského muzea v Káhiře byla pro dospělého 60 EGP (cca 200 korun), pro děti a studenty polovic. Pokud budete chtít navštívit i sál s mumiemi je nutné si koupit zvláštní vstupenku za 100 EGP (cca 340 korun) pro dospělého, děti a studenti platí polovinu. Zvláštní příplatek je za foťák. Pozor exponáty se nesmí fotit s bleskem.

Některé z nejlepších kousků muzea jsou umístěné v jeho středu v přízemí. Tato oblast poslouží jako krásná ukázka toho, co můžete vidět všude kolem. Mezi nejcennější památky patří tři sochy z období faraóna Ramssese II., vápencová socha Džosera z roku 2600 před našim letopočtem, který je známí díky první z pyramid – Džoserova pyramida. Najdeme zde i několik sarkofágů a kus podlahy ze zničeného paláce v Akhenaten.

Místnosti kolem atria jsou uspořádány chronologicky. Stará říše, Střední říše, Nová říše, Řecko-římská doba a Núbie.

Mezi nejzajímavější exponáty z dob Staré říše doslova mistrovské dílo – socha egyptského panovníka Rachefa, který nechal postavit druhou z Velkých pyramid v Gíze. Dále určitě sousoší prince Rahotepa a princezny Nofret. Z období Střední říše je určitě zajímavých několik soch Senusreta I., který nechal postavit chrám Amun v Karnaku. Další je třeba socha Thutmose III. jednoho z největších stavitelů.

Tutanchamonova maska

V druhém patře je známá Tutanchamonova sbírka, která se našla v jeho nedotčené hrobce, kterou objevil archeolog Howard Carter v roce 1922. Tutanchamon nebyl sice v porovnání s ostatními nijak významným panovníkem, ale právě díky dochované sbírce cenností patří u nás mezi nejznámější faraóny. V dalších sálech najdeme například trůny, velké pozlacené schránky, svitky papyrusu, dřevěné modely a spousty a spousty dalších exponátů, sarkofágy Thutmosis III, Thutmosis IV, Amenophis II,  královny Hatshepsut  a numbijského šlechtice Maiherpri.

V druhém patře se také nachází sál mumií. Jedná se o zatemněnou místnost, kde se nachází mumifikované ostatky slavných králů. Například Ramessese II. anebo jeho otce Setha. Celkem je zde 9 mumií včetně nedávno objevené královny Hatshepsut (Hatšepsut).

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Egyptské muzeum v Káhiře

  1. Pingback: Oáza Fajjúm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *