Kostel Abú Serga

Kostel Abú Serga se nachází v Káhiře a je jedním z nejvýznamnějších křesťanských kostelů v Egyptě. Kostel je zasvěcen mučedníkům Sergiovi a Bakchovi (Bacchus). Konkrétně jej najdeme v Koptské čtvrti, kde je více kostelů, ovšem právě Kostel Abú Serga je z nich nejstarší. Podle historiků jeho historie sahá do 4. století našeho letopočtu. Určit přesné stáří je ovšem náročné, protože byl přibližně kolik roku 750 vypálen. O padesát let později byl znovu postaven. Během středověku byl mnohokrát přestavován. Dochovala se pouze jižní zeď.

Kostel je údajně postaven na místě, kde Jozef, Marie a Ježíš odpočívali na své cestě do Egypta. Toto místo se nachází v kryptě, tedy spíše menší jeskyně pod klášterem a dodnes je oslavováno jako poutní místo. Každého 1. června se zde na počest této události koná bohoslužba.

Kdo byli Svatý Sergius a Bakchus?

O jejich osudu vypráví řecký text Umučení Sergia a Bakchuse (The Passion of Sergius and Bacchus). Příběh se odehrává přibližně mezi roky 305 až 311 za vlády císaře Galeria (Gaius Galerius Valerius Maximianus). Ovšem některé události nekorespondují se záznamy historiků.

Svatý Sergius a Bakchus

Podle příběhu Sergius a Bakchus byli svobodnými občany Říma. Sloužili jako vysocí důstojníci Římské armády. Oba tajně konvertovali na křesťanství. Jejich tajemství bylo odhaleno v momentě, když nedoprovodili římského vyslance do pohanského chrámu se zbytkem jeho doprovodu. Následně jejich víra podstoupila zkouškou. Odmítali dát oběť Jupiterovi a to přímo v přítomnosti císaře Geleria. Následně byli veřejně poníženi. Museli si obléct ženské šaty a nosit je při cestě městem. Galerius je poslal do Barbalissosu v Mezopotámii. Tam měli podstoupit zkoušku u Antiochuse, což byl vojenský velitel a u svých starých přátel. Antiochus je nedokázal donutit, aby se vzdali své víry. Při trýznění a mukách Bakchus zemřel. Jeho tělo bylo pohozeno u silnice, ale supy jej chránili před toulavými psy. Další den se podle pověsti vrátil, aby dodal Sergiusovi sílu. Slíbil mu, že když vytrvá budou moci být navždy spolu. Po několik následujících dnů byl Sergius stále silněji mučen. Když se ani poté nevzdal své víry, byl popraven v Resafa.

Příběh je ovšem plný nadpřirozených úkazů a historikové mu vytýkají mnoho nepřesností. Ovšem jiné zápisy o jejich životě a smrti prakticky neexistují.

Jako svatí získávají na popularitě během pátého století. V Resafa je postavena svatyně zasvěcená Sergiusovi. Město je také přejmenováno na Sergiopolis. Zvláště v Byzantské říši roste popularita vojenských mučedníků. Stávají se tak ochránci armády.

Sergiuse také považují za svého patrona pouštní nomádi. Je patronem Sýrie. Oba pak dodnes zůstali patrony armády. Svátek slaví 7. října.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *