Chán al-Chalílí

Chán al-Chalílí (anglicky Khan el-Khalili) je jedním z nejvýznamnějších tržišť v Egyptě. Tržiště se v arabském světě nazývá suk (anglicky Souq). Toto slovo označuje prostranství plné stánků a obchodů, kde si jednotlivý prodejci mohou určovat cenu.

V Káhiře patří mezi velmi oblíbenou turistickou atrakci. Ovšem pozor, jak by se na první pohled mohlo zdát nejedná se jen o prodej suvenýrů a cetek pro turisty. Chodí sem nakupovat i běžní obyvatelé Káhiry po celá staletí. Je pravda, že už se nedodržuje striktní rozdělení řemesel jako dříve, takže není neobvyklé potkat, že řezník prodává mezi dvěma prodejci s koberci.Tržiště je poměrně komplikovaný labyrint menších uliček. Ovšem je nepravděpodobné, že by jste se zde mohli ztratit, je postaven podél hlavních tepen Káhirské dopravy.

Pravděpodobně budete začínat na náměstí před mešitou Majdán Husajn. Právě její minaret se stane vašim záchytným bodem v případě, že by jste bloudili. Při nákupu rozhodně doporučuji navštívit jednu ze spousty kaváren, kde si můžete dát šáj (velmi sladký čaj) anebo ahwa či kawha (kávu :)). Pokud si chcete vychutnat atmosféru vyberte si kavárnu, která má patro s terasou. Budete tam moct být doslova uprostřed tržiště, z kterého doslova sálá atmosféra starých dob. Nejstarší kavárnou je Fišáwí, která ale není zrovna v nejlepším stavu. Naopak nejluxusnější kavárna je Nagíb Mahfúz (ang. Naguib Mahfouz). Jedná se o plně restaurovanou středověkou budovu, kterou zakoupila indická společnost. Oberoi. Ke kavárně patří i luxusní restaurace. Kavárna je pojmenována po jednom z nejvýznamnějších egyptských spisovatelů 20. století – Naguib Mahfouz (1911 – 2006).

Tržnice založil v roce 1382 Emir Djaharks el-Khalili uprostřed města Fatimid. Tedy on vlastně postavil velký Karavansaraj (Caravanserai), což je něco jako hotel pro obchodníky, kde si zároveň mohou do skladu uložit své zboží. No a když se potká větší množství obchodníků poblíž zalidněné zóny většinou to skončí založením tržnice. Alespoň tak tomu dříve bývalo.  Společně s tržištěm al-Muski, které je kousek na západ se staly jedním z nejdůležitějších oblastí Káhirského obchodu. Navíc jejich význam přesahoval hranice Káhiry. Zvláště kvůli trhu s kořením, které ovládali Mamlukové. Evropané tak museli hledat způsob jak je obejít. Což mimochodem vedlo Kolumba k tomu, aby náhodou objevil Ameriku. V brzkých dobách zde nebyl obchod vůbec jednoduchou záležitostí. Tržiště se stávalo cílem různých organizovaných skupin, které dokonce i tržiště občas poničili. V 16. století ale řekl Sultan Ghawri dost a tržiště přestavěl. Zanedlouho se stalo zdrojem bohatství. Chán al-Chalílí byla během otomanské éry známá jako turecký bazar. Dnes se jí běžné říká jen Chán (anglický Khan).

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *