Al-Azhar

Mešita Al-Azhar (v překladu Zářící mešita) je světově významným centrem islámské kultury. Součástí je i vůbec první univerzita postavená v Egyptě. Jejím cílem je propagovat islamistiku a islámskou kulturu.

Mešitu začal stavět v roce 970 velitel armád Fátimovců Gawhar El Seqelly na rozkaz chalífa Al Mui’z le Din Allah. Byla dokončena v roce 972. Účelem bylo postavit hlavní mešitu v Káhiře. Podobně jak tomu bylo v ostatních velkých městech Egypta. Zároveň byla vybrána jako centrum vzdělanosti a učení Ší’itského vzdělání. Výuka začala v roce 975 v posvátném měsíci Ramadánu. Mezi vyučované předměty patřily islámský zákon (Sharia), islámská právní věda (Fiqh), arabská gramatika, islámská astronomie, islámská filozofie a islámská logika (mantiq – velký vliv má matematika). V 12. století se ujal moci Saladin a přeměnil mešitu na středisko ortodoxního sunniteského učení. Al-Azhar se stala velice významným místem. V západním světě se o ní začalo mluvit jako o „Vatikánu islámu“. Mezi vyučované předměty přibyla medicína.

Oficiální statut univerzity získala v roce 1961 za vlády prezidenta Gamala Abdela Nassera. Došlo k mnoha reformám a přibyly moderní fakulty jako například obchodní, ekonomická, věděcká, farmaceutická, strojařská anebo zemědělská. Než se stala univerzitou byla označována jako madrasa (vysoká teologická škola zaměřená na islám).

Od roku 1964 mohou studovat na univerzitě i ženy.

Každý student, kteréhokoliv oboru, musí povinně navštěvovat semináře teologie a také z nich skládat zkoušku. Podmínkou k přijetí je maturitní vysvědčení. Cizinci musí projít přípravným studiem, které trvá jeden rok. Věnovat se budou zvláště arabštině a islámským oborům.

Al-Azhar byla za svou historii mnohokrát přestavována. Do mešity se třemi minarety se vstupuje Bránou holičů (el-Muzayini). Novým studentům totiž dříve museli být oholeny hlavy. Právě tak získala tato brána své jméno. Nalevo od vchodu je knihovna. Svou významností patří mezi největší v Egyptě hned po Egyptské národní knihovně a Archivu a Nové Alexandrijské knihovně. Je zde uloženo přes šedesát tisíc rukopisů. Knihovna byla založena v roce 1340.

Mešita má celkem 5 minaretů a 6 vchodů. Uprostřed se nachází nádvoří o rozměrech 84 x 34 metrů, kolem kterého je zastřešení podepírané přesně 300 sloupy.

Zdroje:

  • AMBROSOVÁ, Eva. Egypt cestovní příručka. České vyd., 4., aktualizované vyd. München: Nelles, 2004. ISBN 38-861-8754-3.
  • Ask-Aladdin.com [EN]
  • en.wikipedia.org [EN]
Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *