Město mrtvých

Město mrtvých se rozprostírá pod pahorkem Mokattam. Je to jeden z největších hřbitovů v celém islámském světě. Najdeme zde nádherné hrobky sultánů, vysokých hodnostářů, ale i menší stavby a zděné sarkofágy. Rozhodně zde ale není tak mrtvo jako na běžných hřbitovech. Tato oblast se totiž stala domovem pro chudé.

Dlouhou dobu byla tato oblast zapovězenou zónou. Ovšem jak přibývalo chudých lidí, stávala se po čase vyhledávaným místem s levným ubytováním. Někteří zde bydlí, aby byli nablízku zesnulým předkům, jiní přišli z venkova za prací do Káhiry, další prostě musí. Počet obyvatel této oblasti se dramaticky zvýšil v roce 1992, kdy byla Káhira zasažena silným zemětřesením. Mnoho obyvatel Káhiry má z této oblasti strach. Dá se říct, že zde existuje určitá početná sociální skupina, která zde žije podle vlastních pravidel. Jsou tu obchody, kavárny, školy pro děti, vše jako v ostatních částech města. A to vše na hřbitově, kde jsou uložené ostatky mrtvých. Některé staré hrobky jsou předělané, aby se v nich dalo bydlet. Nikdo přesně neví kolik tu žije lidí. Odhaduje se 300 – 500 tisíc.

Historie se datuje do roku 642, kdy arabský velitel ‚Amr ibn al-‚As založil město Al Fustat, které je dnes součástí Káhiry. Právě on si vybral jako budoucí rodinou hrobku místo pod horou Mokattam. Další arabské dynastie si na severu postavili citadelu.

Známé je mauzoleum imáma aš-Šafi’ího z roku 1211. Tato stavba je významným poutním místem i dnes.

Poblíž se nachází mauzoleum Muhammada Alího. Ve zdobených mramorových sarkofázích jsou zde pohřbeni jeho rodinní příslušníci.

Na severu se nachází hroby chalífů. Jsou to pohřební mešity pocházející z období mamlúků. Název jim dali cestovatelé směřující do Orientu v 18. století.

Kájtbájova mešita, která představuje vrchol islámské architektury v Káhiře, původně patřila mezi komplex budov. Nacházeli se zde i kláštery a prostory pro ubytování.

Další místo, které stojí za podívání je mešita sultána Barkúta. Byla postavena v roce 1411. Z její střechy anebo minaretů si můžete prohlédnout Město mrtvých.Samotný sultán je pohřben ve východním křídle.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *