Černá pyramida

Černá pyramida, známá pod názvem Pyramida Amenemhata III., byla postavena v období Střední říše pro Amenmhata III. a jeho královnu. S výsledkem, ale nebyl spokojen a nechal si postavit další. Původní název Černé pyramidy je ovšem Amenemhet je mocný.

Černá pyramida v Dahshur

Černá pyramida leží v oblasti Dashuru (Dáhšúr), zhruba 40 kilometrů na jih od Káhiry. V této oblasti najdeme několik dalších pyramid. Mezi nejznámější určitě patří Červená pyramida a Lomená pyramida.

Jak jistě podle obrázku usoudíte pokus o stavbu velkolepého díla se architektům Amenmhata III. moc nevydařil. Chyba byla v nestabilním podloží. Tvrdá hlína, totiž nedokázala udržet tíhu celé stavby. Ovšem nebyla jediná. Černá pyramida je nejníže položenou pyramidou v Egyptě. Leží dokonce deset metrů pod úrovní hladiny moře. Podzemní voda tak začala prosakovat do podzemních místností a ještě více narušovala celou strukturu. I přes vápencové výztuže se svou vlastní tíhou stavba začala postupně sesouvat. Ovšem stalo se tak až po dokončení celé stavby. Amenmhat III. se tak rozhodl nechat si postavit hrobku v oáze Faiyum (Fajjúm).

Původní pyramida byla vysoká 75 metrů. Strany měli rozměry 105 metrů. Stavba byla dokončena, takže se v ní nachází pohřební místnost se sarkofágem i nádobami na jednotlivé orgány. Ovšem nikdy zřejmě k tomuto účelu nebyla použita. Nasvědčoval by tomu i fakt, že na pyramidionu (špička pyramidy) jsou seškrábány náboženské symboly. Pyramida obsahovala i pohřební místnost pro královnu. Mimo ní jsou zde ještě další čtyři pohřební místnosti. Komu byly určeny se dnes neví. Historici se domnívají, že dvě z nich byly určeny pro krále Amenemheta IV. a krále Sobekneferu.

Zajímavé je, že ačkoliv se pyramida sesunula, samotné chodby a místnosti to z velké části ustály. Jen pro zajímavost stěny pohřební komory se zarazily zhruba 5 centimetrů do podlahy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *