Červená pyramida

Červená pyramida, občas také nazývána Růžová pyramida leží poblíž vesnice Dáhšúr na západním břehu Nilu. V turistických průvodcích je také označována jako Severní pyramida anebo Netopýří pyramida. Je třetí nejvyšší pyramidou v Egyptě.

Své jméno získala kvůli specifickému zabarvení, které jí propůjčuje růžový vápenec, použitý při její stavbě. Nechal si jí postavit faraon Sneferu jako svou hrobku. Ovšem není zcela jisté, jestli v ní byl i nakonec skutečně pochován.

Strany Červené pyramidy jsou dlouhé 220 metrů, celková výška je 104 metrů a sklon stěn je 45 stupňů. Ze všech egyptských pyramid má nejmenší úhel. Archeologové se domnívají, že důvodem je opatrnost stavitelů. Předchozí pokusy o stavbu pyramidy pro Sneferu totiž dopadly špatně. Lomená pyramida, která leží zhruba 4 kilometry od Červené pyramidy se totiž v průběhu výstavby musela upravovat a ztratila tak původní tvar.

Charakteristický narůžovělí vápenec pochází z naleziště v Tůře. Byl použit na základ a obložení pyramidy. Na vnitřek se pak použil vápenec bílý, který byl velice důkladně upraven. Při stavbě bylo použito několik vrstev, díky čemuž archeologové jsou schopni odhadnout jak celá výstavba probíhala a jak dlouho trvala. Archeologové odhadují že stavba začala někdy v 22hém až 29tém roku vlády Sneferu. O dva roky poté bylo položeno 6 vrstev kamene. Do 4 let bylo postaveno 30% stavby. Celková výstavba Červené pyramidy zabrala 17 let.

Pyramida se nachází poblíž vojenské základny, takže byla pro turisty dlouhou dobu uzavřena. Dnes je pro návštěvníky připravena. Dokonce se v ní nachází ventilační zařízení, aby byla prohlídka pohodlnější. Obecně je tato oblast považována za méně turisticky rušnou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *