Oáza Fajjúm

Oáza Fajjúm (anglicky Faiyum) se nachází ve stejnojmenné provincii na západ od řekly Nil a na jih od Káhiry. Je to právě řeka Nil, na které je oáza naprosto závislá. Vodu totiž nezískává ze studní, ale z kanálu Bahr Júsuf. Ten je dlouhý zhruba 24 kilometrů a větví se do několika dalších menších kanálů, které zásobují vodou celou oblast, včetně města Fajjúm.

Oáza Fajjúm

Velikost celé oázy se odhaduje na 1270 až 1700 kilometrů čtverečních, z toho více jak 1000 kilometrů čtverečních se využívá jako zemědělská půda. Mezi hlavní produkty patří obiloviny a bavlna. Díky Nízké Asuánské přehradě, která se stará o pravidelný přísun vody je možné zde sklízet úrodu až třikrát za rok. Oáza Fajjúm je známá díky velice kvalitním fíkům a vinné révě. Mimochodem, ač se to zdá neuvěřitelné, tak v této oáze se daří růžím už tisíce let, dokonce je Oáza Fajjúm jedením z největších dodavatelů růží v Egyptě. Německý cestovatel Verlag Karl Baedeker označil tuto oblast v roce 1878 za Zemi růží (The land of roses). Zdejší zemědělci se také rádi chlubí, že jsou jedněmi z nejlepších chovatelů ovcí a slepic. Na oficiálních stránkách gubernátu je dokonce zmíněno, že kuřata z oázy Fajjúm jsou ta nejlepší v Egyptě.

Mimo zemědělství je hlavním zdroje příjmů samozřejmě turizmus. Najdeme zde mnoho archeologických míst z dob faraónů. Oblast byla 21. nomem. Nom byla správní jednotka označující v starověkém Egyptě něco jako u nás kraj.

Hlavním městem byl Shedyt, který řecký cestovatelé označovali jako Krokodilopolis (město krokodýlů). Místní lidé totiž vyznávali boha – posvátného krokodýla zvaného Petsuchos, který měl být vtělením boha Sobeka. Tento bůh znázorňován člověkem s hlavou krokodýla byl označován jako pán Nilu či dárce zeleně. Posvátný krokodýl byl obdarováván vzácnými kameny a zlatem. Když zemřel, prostě jej nahradili novým. Tělo mrtvého bylo vždy mumifikováno podobně jako u faraónů anebo vysoce postavených kněží.

Socha hlavy boha Sobeka z muzea v Oxfordu

Když se město dostalo do rukou Ptolemaiovců, bylo přejmenováno na Ptolemais Euergetis. Později jej Philadelphus přejmenoval znovu na Arsinoe na počest královny Arsinoé II. později začala oblast nabírat na důležitosti, a to díky své nevídané úrodnosti. Údajně datle, fíky a růže dokonce konkurovaly svou kvalitou těm z Alexandrie. Což zvyšovalo nejen ekonomický ale i politický význam celé oblasti.

Tato oblast pamatuje mnohé a díky tomu jsou zde významná archeologická naleziště. Například v roce 2008 oznámila egyptská vláda senzační objev. Poblíž bylo nalezeno město, tedy spíše jakási farmářská osada, jejíž existence se datuje do roku 5200 před našim letopočtem.

Za zmínku stojí určitě i samotný Crokodilopolis, ovšem na ten si nechám samostatný článek.

V blízkosti nedalekého městečka al-Láhún založil otec Amenemhéta III. nové město. Byla tam rezidence faraónů, tvořena luxusním palácem se sedmdesáti velice detailně ručně malovanými místnostmi. Ovšem zůstaly zde pouze sutiny.

Nachází se zde pozůstatky pyramidy Senvosreta II., jejíž menší hliněný pahorek se vyjímá v písečné krajině. Nebyla ještě obložena bílím vápencem.

Pokud Vám něco říká „poklad z Lahúnu“, tak právě ten byl nalezen v nedaleké hrobce královské dcery Sat-Hathór-Junit. Poklad obsahoval speciálně pro ni vytvořenou kolekci šperků, různá zrcadla a nádobky na masti. Vše je vystaveno v káhirském Egyptském muzeu.

Několik kilometrů od oázy se nachází pyramida v Hawaře. Pohřebiště Amenmhéta III. Byl to právě on, díky kterému se Oáza Fajjúm stala tak významným místem. Vynaložil velké úsilí a prostředky na zúrodňování celé oblasti. Celý komplex budov kolem pyramidy byl nazván antickými cestovateli jako Labyrint. Herodotos píše o třech tisících místností, spojených spletí sloupových chodeb a dvorů nesmírné krásy. O tom ale až v některém z příštích článků.

Pyramida Amenemhata III. v Havaře

Zdroje

  • faiyum.com [EN]
  • AMBROSOVÁ, Eva. Egypt cestovní příručka. České vyd., 4., aktualizované vyd. München: Nelles, 2004. ISBN 38-861-8754-3.
Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *