Kajruván

Kajruván (česky také Kujruwán, angl. Kairouan, též Kirwan či al-Qayrawan) je všeobecně vnímán jako nejposvátnější muslimské město v Africe a čtvrté nejposvátnější vůbec. Přemýšlíte která jsou před ním? Jsou to Mekka, Medína a Jeruzalem.

Když už jsem zmínil náboženství, určíte víte že každý muslim by měl vykonat alespoň jednu pouť z Mekky do Medíny. A prý sedm cest do Kujruvánu se rovná jedné cestě do Mekky. Nemám ale žádný relevantní zdroj jestli je to pravda, tak mě případně necitujte 🙂

Kujruván,  podle legendy v roce 671 našeho letopočtu, založil Okba ibn Náfí Al Fihri. Byl to generál dynastie Umajjovců. K jeho výpravě se váže zajímavá legenda. Jeden z jeho vojáků uviděl v písku lesknoucí se číši. Zjistil, že to je jedna z těch, které se ztratili z posvátného města Mekky. Když jí vykopal, objevil se posvátný pramen Zamzam. Což je také důvodem proč je toto místo cílem mnoha poutníků.

Původně byl Kujruván strategickou vojenskou předsunutou pevností. Postupem času však nebývale vzkvétal a brzo se stal jedním z nejvýznamnějších kulturních center Maghrebu. Žili zde ti nejlepší tuniští romantičtí básníci a znalci náboženského práva.

Město je doslova ukázkou rané islámské architektury. Impozantní opevnění – hradby a bašty pocházející z roku 1052. V staré čtvrti se nachází velké množství svatyní, mešit a minaretů. Najdeme zde i kavárny a obchody s koberci.

Město je vyhlášené súky, což jsou trhy, kde se prodává snad všechno možné, zvláště oblíbené jsou ručně tkané koberce a výrobky z kůže.

Město se dále může pochlubit Velkou mešitou, která byla postavena v devátém století. Čímž je nejstarší mešitou v Africe. Dále mešitu Thleta Bibane. Dvůr domu Abida al-Gharianiho z 13. století. Zajímavé je i mauzoleum Sidi Sahbiho, který podle legendy uchovává tři vousy proroka Mohameda.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tunisko se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *