Jeskyně Batu

Jeskyně Batu (anglicky Batu Caves, v tamilštině பத்து மலை) je série vápencových jeskyní a chrámů v okrsku Gombak. Nachází se zhruba 13 kilometrů na na sever od hlavního města Malajsie Kuala Lumpur. Pojmenování pochází podle nedaleké vesnice. Jeskyně je považována za nejdůležitější Hinduistický chrám mimo Indii zasvěcená bohu Muruganovi.

 Jeskyně Batu, Malajsie. Foto: Trey Ratcliff

Dějiny

Při analýze vápence bylo určeno přibližné stáří jeskyně 400 milionů let. První lidé, kteří jí však začali obývat byli z kmene Orang Asli. Jednotlivé části používali jako přístřeší.

Kolem roku 1860 přichází čínští osadníci. Ti v jeskyních těží, pokud se to tak dá říct, guano, což je nahromaděný trus netopýrů a vodních ptáků ve velkých vrstvách. Ten obsahuje velké množství amoniaku a fosforu. Čínští osadníci jej používali jako hnojivo.

Věhlas jeskyním přinesl indický obchodník K. Thamboosamy Pillay. Toho nadchl  vstup ve tvaru hrotu kopí „vel“. Chrám v jeskyni zasvětil bohu Muruganovi.

V roce 1920 byly ke vstupu vybudovány schody. Ty později nahradilo přesně 272 betonových schodů.

Jeskyně Batu jako posvátné místo

Celý komplex jeskyní je rozdělen na tři velké a několik menších. Ta nejvyšší Katedrálová jeskyně (Cathedral Cave) anebo také Chrámová jeskyně (Temple Cave) se nachází ve výšce 100 metrů. Aby jí člověk mohl poutník navštívit musí vystoupat 272 schodů.

Další dvě části jsou na spodní části hory Art Gallery Cave a Museum Cave.

Ve všech částech se nachází hinduistické svatyně a kresby. Spousta z nich je věnovaná bohu Muraganovi a jeho vítězství nad démonem Soorapadamem. Pro turisty je dokonce připravený audioprůvodce.

Ramayanova jeskyně je úplně nalevo. Její průčelí směřuje ke skále. Na cestě k ní je patnáctimetrová socha Hunamuna, vznešené opice, která pomohla Rámovi, a chrám, který mu je zasvěcen.

Největší socha na světě boha MaruganaV lednu 2006 byla odhalena 42,7 metru vysoká socha boha Murugan. Momentálně je tak jeho největší sochou na světě. Je umístěná mimo komplex  jeskyň Batu. Socha stála 24 milionů indických rupií (zhruba 8,4 milionů korun). Je postavena z 1550 metrů krychlových betonu, 250 tun ocelových tyčí a 300 litrů zlaté barvy, kterou dodalo sousední Thajsko.

Zajímavosti

V Malajsii je za posledních deset let velice oblíbené horolezectví. Pro případné zájemce je zde připraveno 160 tras.

V období festivalu Thaipusam se stávají Jeskyně Batu poutním místem. Schází se zde hinduisté z celého světa, zvláště Indie, Austrálie a Singapuru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Malajsie se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *