Most krále Fahda

Most krále Fahda (ang. King Fahd Causeway, arab. Jisr al-Malik Fahd) je celkem 25 kilometrů dlouhý most, který spojuje Saúdskou Arábii a Bahrajn. Umožňuje přepravu motorových vozidel přes Bahrajnský záliv.

Geografické práce na něm začaly už v roce 1968. Samotná stavba pak až v roce 1981. Dokončen byl o čtyři roky později v roce 1986.

V současné době je důležitou ekonomickou spojnicí. Přepraví se po něm přes 17 milionů pasažérů za rok. O víkendech je to až údajně 60 tisíc lidí.

Celý projekt vyšel na 1,2 miliardy dolarů. Most je dlouhý 25 kilometrů. Na šířku má 23 metrů. Na jeho stavbu bylo spotřebováno 350 tisíc metrů kubických betonu a 47 tisíc run oceli.

V současné době se plánuje jeho dostavba. Tedy spíše vylepšení. Současný počet jízdních pruhů by se měl zvýšit. Také se plánuje s vybudováním přídavné infrastruktury na Bahrajnské straně. Měly by se objevit obchody, restaurace a různé stánky, které ocení zvláště turisté. Dále by součástí projektu měly být i budovy pro první pomoc a odpočinkové centra. Na každé straně mostu by měla vyrůst věž s luxusní restaurací a typickou historickou architekturou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bahrajn se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *