Centrální rezervace Kalahari

Centrální rezervace v Kalahari leží uprostřed stejnojmenné stepi v Botswaně. Má rozlohu 52 800 kilometrů čtverečních. Což je zhruba stejně jako Slovensko a celý Liberecký kraj dohromady. Ostatně je také druhou největší rezervací na celé naší planetě. Byla založena roku 1961.

Najdeme zde žirafy, hyeny, prase savanové, gepardy, leopardy, lvy, pakoně, kudu, divoké psy a mnoho dalších zvířat rozličných druhů.

Většina rezervace je plochá země, místy mírně zvlněná, pokrytá keři a travinami. Najdeme však i místa s písečnými dunami anebo oblasti pokryté stromy. Místní řeky jsou často zvlněné. Nachází se v nich fosílie. Soutoky řek jsou staré až 16 tisíc let.

Místní Křováci, známí jako San, obývali tuto oblast po tisíciletí. Dříve se zde potulovali jako kočovníci. Později se usadili. V půlce 90tých let minulého století se však rozhodla vláda je z rezervace vystěhovat a to i přesto, že podle některých odhadů přinášeli peníze do státní kasy z turistického ruchu. V roce 1997 tři čtvrtiny celé populace San už bydleli mimo rezervaci. V roce 2005 pak vláda schválila jejich násilné vystěhování. Na místě prý zůstalo jen 250 z nich. Ovšem v roce 2006 se vrchní soud v Botswaně Křováků zastal a prohlásil, že mají nárok v rezervaci žít.

V roce 2008 stihla rezervaci tragédie v podobě rozsáhlého požáru, který zasáhl takřka 80% území.

Příspěvek byl publikován v rubrice Botswana se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *