Kijomizu-dera

Kijomizu-dera je jedna ze světových památek, která se dostala až do samotného finále o novodobých sedm divů světa. Tedy mezi nejlepších 20. I když je velmi těžké vůbec říct zdali se mezi nimi dá volit. Všechny jsou svým způsobem velice krásné a unikátní.

Plným jménem Otowa-san Kiyomizu-dera je buddhistický chrám a může sloužit i jako samotné označení pro různé buddhistické chrámy. Ten o kterém ale dnes chci psát je Otowasan Kijomizudera v prefektuře Kjóto. Jméno tento chrám dostal podle vodopádu, který je součástí jeho samotné konstrukce.

Jeho historie sahá do roku 778. Zajímavostí je, že v celé konstrukci není ani jediný hřebík. Prostě je složená čistě jen ze dřeva. Byla pojmenována podle vodopádu. Kiyomizu, což by se dalo volně přeložit jako „čistá voda“ anebo „jen a pouze voda“. Za období své existence několikrát vyhořel. Současnou podobu získal hlavně při opravách od 1631 do 1633.

S Kiyomizu-dera je spojena velice zajímavá dejme tomu pověra, anebo jak bych to nazval. Pokud přežijete skok z terasy tak se Vám splní přání. Výška je přitom přes 13 metrů. Podle historických záznamů bylo vypočítáno, že šance na přežití je 85,4%. Což je vzhledem k výšce více než zajímavé. Za vše může bujná vegetace, která dokáže pád výrazně zpomalit. Samozřejmě skákání z terasy je zakázané.

Další zajímavostí je samotný vodopád Otowa-no-taki. Ten dal mimochodem budově jméno. Je vlastně spojením hned třech různých vodopádu. Lidé také věří, že voda z něj je kouzelná. Nabírají si jí do hrníčků a nosí si jí domů. Podle pověsti má léčebné účinky a dodává úspěchy, dlouhověkost a zdravý.

Chrámový komplex je zasvěcen Okuninušino-Mikoto. Je bohem lásky. Jsou zde umístěné dva kameny. Mezi nimi je 18 metrů. Pokud se zavřenýma očima dokážete přejít od jednoho ke druhému, máte šanci najít si životního partnera. Jestliže, ale na cestu potřebují pomoci, měli by vědět, že pomoc budou potřebovat i při hledání životní lásky.

Pokud plánujete dovolenou v Japonsku určitě by jste toto kulturní dědictví UNSECO neměli vynechat.

Více informací získáte na oficiálních stránkách http://www.kiyomizudera.or.jp/lang/01.html

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Japonsko se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *