Přeshraniční park Kgalagadi

Přeshraniční park Kgalagadi leží na hranici mezi Jihoafrickou republikou a Botswanou. Geograficky by se dalo říct, že jsou to vlastně dva propojené parky a to Kalaharský Gemsboký národní park v Jižní Africe a Gemboský národní park v Botswaně. Nebudeme si to ale komplikovat. Prostě Přeshraniční park Kgalagadi má rozlohu celkem 38 tisíc kilometrů čtverečních, což je jako by jste poskládali dohromady 5 Plzeňských krajů.

Slovo Kgalagadi znamená místo žízně. Ostatně z velké části je park umístěný v poušti Kalahari. Velká část je pokryta červenými písečnými dunami, řídkou vegetací, občas se vyskytujícími stromy. Na území se nachází vyschlá koryta řek Nossob a Auob, kterými podle pověsti teče voda jen jednou za sto let. Voda v oblasti těchto řek ale je. Teče totiž pod jejich povrchem. Vyživuje tak stromy akácie podél její břehů. Ty se občas na malou chvíli naplní v období silných bouřek.

Park je domovem mnoha zvířat divočiny. Žije zde velké množství predátorů jako například Kalaharští lvi, gepardi, levharti a hyeny. Přežívají díky velkému množství býložravců, kteří migrují za potravou.  Krom nich zde najdeme přes 200 druhů ptáků, včetně orlů, káňat a supů.

Počasí v poušti Kalahari může dosáhnout extrémů. V lednu je zde takzvané africké léto, kdy teploty běžně přesahují 40 stupňů. V ledové noci poklesnou i pod bod mrazu. Rekordní rozdíly teplot během noci a dne mohou být až do -11 do plus 45 stupňů.

Pro turisty je ale nachystáno daleko větší pohodlí. Ve třech velkých kempech, budete mít k dispozici teplou vodu, klimatizaci anebo bazén. Jsou zde i obchody. Pokud se ale chcete věnovat přírodě je zde dalších šest menších kempů. Ty už ale jsou spíše přístřeškem, kam si raději doneste své vlastní jídlo a vodu.

Park byl založen v roce 1931, hlavně z důvodu narůstajícího nebezpečí pytláctví. V roce 1948 byla pak uzavřena smlouva mezi dvěma státy o spolupráci. Ovšem aby mohl Přeshraniční park Kgalagadi oficiálně existovat musel si počkat do roku 1992, kdy se o něm jako celku začalo jednat. V roce 1997 byla dohoda podepsána a obě strany se dělí o výdělky ze vstupného.

Příspěvek byl publikován v rubrice Botswana se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *