Maasai Mara

Maasai Mara (celým jménem Národní rezervace Maasai Mara) je velká rezervace na jihozápadě Keni. Její jméno je odvozeno od místních obyvatelů Masajů a slova Maa, které pochází z jazyka Masaju – znamenající tečkovaný. Zřejmě popisuje pařezy stromů, anebo obrazy na rozlehlé krajiny, které vytváří stíny mraků. Ještě připadá v úvahu pojmenování, podle míst, které vytváří místní vegetace. Některé části jsou totiž porostlé hustější vegetací a tak mohou vytvářet skutečně dojem tečkování.

Původní oblast o rozloze 520 čtverečních kilometrů byla založeno v roce 1948. Byla to doslova oáza klidu a bezpečí pro velké množství zvířectva v deltě řeky Mara. V roce 1961 byla oblast rozšířena na 1821 kilometrů čtverečních a prohlášena za rezervaci. Dále v roce 1974 se stala národní rezervací. Část o rozloze 159 kilometrů čtverečních byla vrácena místním obyvatelům. V roce 1984 byla rozloha zredukována ještě jednou a to na 1510 čtverečních kilometrů.

Maasai Mara navazuje z jihu na Seregetský párk. Tato oblast je zvláště působivá díky svému otevřenému travnatému prostranství. Najedeme zde nejen pakoně, topi, zebry, gazely, žirafy ale i všechny zástupce takzvané velké pětky – lvy, slony, buvoly, leopardy a nosorožce. Právě nosorožci, konkrétně Nosorožec dvourohý jsou zdejší velkou vzácností. Až do roku 1960 jich zde bylo poměrně hodně, ale díky pytláctví se jejich počet zredukoval na pouhých 15 kusů. I přes snahu strážců parků a různých organizací se jejich počty nedaří dostatečně zvýšit. V roce 1999 jich zde bylo jen 23 kusů.

Poblíž řeky Mara a Talek se můžete setkat s hrochy a krokodýlem nilským v poměrně hojném zastoupení. Právě tato oblast je velice oblíbená mezi turisty. Dají se tu totiž vidět i leopardi, hyeny, gepardi a šakalové.

Sídlí zde také několik výzkumných institucí, které zkoumají zvláště predátory. Má zde zastoupení například i Michiganská státní univerzita. Vzniklo zde několik velkých projektů. Jeden z nich monitoruje lvi. Každý ze lvů má svůj individuální záznam. Sleduje se jejich schopnost žít s jinými zvířaty a samozřejmě schopnost přežít. Tento projekt se nazývá Mara Predator Project a je přístupná všem lidem z celého světa na adrese http://www.livingwithlions.org/mara/. Každý lev má dokonce i své jméno.

Tento park je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro Keňu. Cena vstupného se pohybuje kolem 80 dolarů za dospělého. V každém případě tato oblast je jedna z nejzajímavějších v celé Africe.

Příspěvek byl publikován v rubrice Keňa se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *