Národní park Mount Kenya

Národní park Mount Kenya je oblast přírody kolem hory Mount Kenya. Leží zhruba uprostřed Keni. Celé toto místo je naprostým unikátem a kontrastem k okolí. Představte si, že rozpálená savana postupně přechází k travnatým plochám, ty pak k horskému terénu, který následně ve vyšších polohách pokrývá sníh. Ano sníh uprostřed Afriky. Jakou vegetaci asi takováto oblast může mít?

Ostatně už v roce 1978 se Národní park Mount Kenya stal biosférickou rezervací UNSECO. V roce 1997 pak dokonce světovým dědictvím UNSECO.

Vláda Keni si tuto oblast velice chrání. Mimo příjmu z turistického ruchu je také strategickým místem, kde je uloženo velké množství vody.

Celá oblast má 1420 čtverečních kilometrů. Malá část této oblasti je obehnána elektrickým plotem, aby se zabránilo slonům zničit úrodu přilehlých farmářů.

Samotná hora Mount Kenya je po Kilimandžáru druhu nejvyšší horou v Africe. Nejvyšší vrchol hory Batian má 5199 metrů. Leží zhruba 150 kilometrů severo severo východně od hlavního města Keni Nairobi. Mimochodem jistě vám neunikla podobnost jména hory a země. Právě od této hory převzal název stát Keňa.

Kolem hory žijí celkem čtyři kmeny. Gĩkũyũ sídlí na jižní a západní straně hory. Jsou to zemědělci. Věří v boha Ngai, který sestupuje na zem na vrcholu hory Mount Kenya, který je zároveň jeho trůnem na zemi. Právě zde se s nimi setkal jejich otec Gĩkũyũ. Žijí v jakési formě parlamentní demokracie. Mají koncil nejstarších, kteří si volí vedení. Další zajímavostí je, že vchod do jejích domů vždy směřuje k hoře.

Embu žijí na jihovýchodě Mount Kenya. Věří že hora je domovem jejich boha.

Maasajové jsou napůl nomádi. Obývají severní část úbočí hory. Věří, že jejich předci sestoupili z hory na úsvitu času.

Ameru obývají východní část hory. Jsou to zemědělci. Jejich bůh je Murungu a přišel z nebes.

Co se týká rostlinstva je velice rozličné. Podnebí je poměrně vlhké. Vyskytují se v různých pásmech, jak postupně stoupá nadmořská výška. Velké množství z nich jsou endemitické. To znamená, že se vyskytují pouze zde a nikde jinde na světě. Na úpatích najdeme ideální místo pro pěstování zemědělských plodin. Právě proto zde žije i tolik různých kmenů, které zde pěstují například kukuřici. Oblíbené jsou i kakaové boby anebo čaj. Jinak zde najdete postupně snad všechny druhy rostlin bambus, vřes, mechy, orchideje anebo kapradiny.

Popravdě tato oblast není až zas tak probádána. Navíc některé rostliny, které se zde nalézají jsou velkou obdobou toho co roste všude v okolí. Například obrovský bodlák, který využívá své listy k tomu, aby se ochránil před zimou. Známé jsou i případy nalezení velkých růží.

Ze zvířat se zde dají najít různí malý savci, kteří se lépe přizpůsobují chladnějšímu počasí. Občas se na ně vydávají i někteří predátoři. Zvláště ti co nemají problém pohybovat se v hornatém terénu jako leopardi anebo hyeny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Keňa se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *