Rachefova pyramida

Rachefova pyramida (anglicky Pyramid of Khafre anebo Pyramid of Chefren v originále Wer(en)-Khafre což znamená Khafre (Rachev) je veliký) je druhou největší pyramidou v Egyptě. Základna má rozměry 215,5 metru. Je vysoká 134,4 metru. Ovšem původně byla vysoká 143,5 metrů. Chybí jí totiž svrchní část – pyramidion. Má sklon 53 stupňů a 10 minut. Stavebním kamenem jsou vápencové bloky. Její zvláštností je podstavec o výšce 10 metrů, který jí opticky dělá větší.

Pyramidu byla vystavěná jako hrobka pro krále Rachefa (někde zmíněná jako Chafre či Chefren). Ten žil v letech 2558 až 2538 před našim letopočtem. Tato data je ovšem třeba brát s rezervou. V každém případě zemřel velice mladý. Měl 24 – 26 let. Za svůj život však měl 12 synů a 3 anebo 4 dcery.

Podstavec pyramidy byl použit kvůli nerovnosti povrchu. Kameny na spodní části jsou velice velké, ale jak pyramida roste postupně se zmenšují až na průměr 50 centimetrů. Vápencové bloky z jejichž velké části je pyramida postavena pochází z lomu u Tura. Bližší zkoumání ukázalo, že jednotlivé bloky k sobě nepřiléhají tak, jak by se očekávalo. V úvahu přichází, že několik tisíciletí se projevila seismická aktivita. Je tu však i teorie, že bloky byly upraveny ještě předtím, než se dostaly k samotné pyramidě. Takže došlo k nerovnostem.

Dva vchody vedou k pohřební komoře o rozměrech 14,15 metrů na šířku a 5 metrů na délku. Ten spodní vede navíc přes další pohřební komoru. Dále navazuje na vrchní chodbu. Další komora sloužila na uskladnění darů, či bohatství krále. Samotný sarkofág byl vytesán z pevného bloku žuly zčásti je zapuštěný v podlaze.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *