Džeser-Džeseru

Džeser-Džeseru (Djeser-Djeseru neboli Nejposvátnější z posvátných) se nachází na úpatí Deir el Bahari na západním pobřeží Nilu poblíž Údolí králů. Jedná se o zádušní chrám věnovaném bohu slunce Amon-Ra.

Nechala jej postavit královna Hatšepsut. Navrhl jej její kancléř Senemut, který také na celou stavbu dohlížel. Původně měl být postaven podle vzoru zádušního chrámu Mentuhotepa. Jsou však mezi nimi významné rozdíly. Například mají jinak umístěné pohřební komory. Džeser-Džeseru jí nemá umístěnou uprostřed.

Reliéfy v Džeser-Džeseru vypráví příběhy posvátného zrození ženy faraóna – první svého druhu. Texty a nákresy vypráví příběhy výpravy do země Punt. Jedná se o zemi kde sídlí bohové. Mnoho soch a ornamentů bylo zničeno anebo odcizeno. Kdysi zde byl dvě sochy Osirise. Dále se zde nacházely sochy a výjevy královny jak sedí, stojí či klečí. Mnoho z nich bylo zničeno po smrti Thutmose III.

Celá stavba má tři nádvoří.

Na prvním nádvoří najdeme vyobrazení jak Tuthmosis III tančí před bohem Min. Také je zde scéna zobrazující cestu dvou obelisků, které byly vztyčeny u chrámu Karnak.

Na středním nádvoří se nachází Anubisova kaple. Velká část vyobrazení Hatšepsut byla zničena. Na jedné co přetrvala je vyobrazena jak předává dar právě Anubisovi. Jsou tu ale i další bohové Nekheb, Uaset, Amen-Ra, Harmachis a Osiris. Dále je tu kaple Hathor – bohyně lásky. Samotné nádvoří je rozděleno na dvě kolonády. Punt kolonáda vypráví o slané expedici do země Punt. Na zdi je vyobrazena cesta dvou lodí a slavící námořníci, kteří dorazili do cíle. Poté se egyptští vojáci připravili na obranu. Ovšem vstříc jim vychází velvyslanec Parahu a vřele je vítá. Obyvatelé země Punt bydlí ve vyvýšených domech, zřejmě aby je nepřekvapila případná povodeň. Obě strany si vymění dary. Zpátky si pak vezou cenné dary včetně zlata, slonoviny a sazenic stromů. Druhá kolonáda Zrození ukazuje božský původ Hatšepsut . Scéna začíná jak s Amen-ra a nadpozemské podobě nenarozené Hatšepsut. Bůh se rozhodne, že královna Ahmose (žena Tuthmosise I) bude ideální matkou pro jeho dítě. Amen-ra sestoupí na zemi proměněný v Tuthmosise I a svým dechem otěhotní královnu. Poté se jí ještě ukáže ve své božské podobě. Amun-Re zajde za bohem Khnum a řekne mu aby vytvořil krásné tělo pro jeho nenarozenou Hatšepsut.

Na nejvyšším nádvoří je vchod do svatyně. Všude jsou scény s bohy. Samotné vyobrazení Hatshepsut  je silně poničeno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Egypt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *